top of page

Początek

2011-2013

Orkiestra powstała w kwietniu 2011 roku z inicjatywy: Józefa Paryla, Romana Gawła oraz ks. Krzysztofa Ligockiego.. Początkowo zespół liczył około 50 muzyków amatorów głównie z naszej rodzinnej miejscowości grających pod batutą pana Stanisława Palucha. Orkiestra od początku działa pod patronatem OSP Węglówka.  Możemy się już pochwalić udaną 8 letnią współpracą!

 

Rok 2013 to czas zmian. Po dwóch latach pożegnaliśmy Stanisława Palucha. Nowym kapelmistrzem zostaje Janusz Paluch. Zmienia się nasz skład i repertuar. Tak jak w życiu - coś się kończy i coś się zaczyna. Zaczynamy się uczyć nowych rzeczy i troszeczkę eksperymentować. Orkiestra zdobywa również wyróżnienie podczas IX Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Myślenicach. 

Pierwsze sukcesy

2014-2016

W 2016 roku mocno zainteresowaliśmy się muzyką góralską. Bliskie są nam też rytmy związane z regionem Beskidów. W lipcu podczas Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego zaprezentowaliśmy najbardziej znane melodie okolic Podhala połączone z występami solistów. Udało się nam zainteresować tym repertuarem jury XII PPOD, które przyznało nam I miejsce podczas corocznego konkursu orkiestr dętych z powiatu Myślenice.

Na co dzień gramy głównie muzykę marszową i rozrywkową. Wzięliśmy na warsztat takie hity jak "Piraci z Karaibów" Hans'a Zimmera, "Być kobietą" Alicji Majewskiej czy "Thriller" Michael'a Jackson'a, które zapewniły nam zwycięstwo w XIII edycji Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Myślenicach. Udało się nam obronić tytuł najlepszej orkiestry powiatu!

Nasze projekty

2017-2019

W wakacje 2017 podbiliśmy południe Węgier, a dokładnie region w komitacie Csongrád. Razem z Zespołem Banda Burek z Wiśniowej udało się nam połączyć muzykę, śpiew i taniec ludowy. My jak zwykle po góralsku - nasi koledzy po krakowsku! Daliśmy mocną próbkę polskiej kultury - barwnej i zróżnicowanej. Udało się nam  wystąpić na VII International Music & Folk - Dance Festival "Kvarner Festival Days" w Selcach na terenie Chorwacji i zaangażować w występ dzieci z Zespołu "Mali Węglowianie". Zagraliśmy wspaniały koncert przez międzynarodową widownią!

​Końcówka 2017 roku również była bardzo intensywna. Jesienią przygotowywaliśmy treści na naszą pierwszą płytę. Muzyka, instrumentarium, śpiew. W końcu po miesiącach prób w październiku przystąpiliśmy do nagrywania, produkcji i projektowania szaty graficznej. Nasz krążek ukazał się w grudniu tuż przed świętami. Mogliśmy nieco odetchnąć...

Tak bardziej prywatnie.... Obecnie w zespole działa 35 muzyków. Jesteśmy grupą w bardzo różnym wieku - poczynając od 14 lat do ponad 70! W zespole gra młodzież z kilku miejscowości. Każdy z nas inny i wyjątkowy, tak jak muzyka którą razem tworzymy. To co nas najbardziej integruje to wspólna pasja i niepoprawne poczucie humoru!

POLECANE

ZOSP RP

indeks.png

Gmina Wiśniowa

herb.jpg
bottom of page